Dzień Ziemi, pierwszy ekolog i Nadleśnictwo Krucz
- Napisane przez Izabela Wielicka
- wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
- Wydrukuj Email
- Skomentuj jako pierwszy!
22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Tego dnia szczególnie dużo mówi się o ochronie przyrody. Ekolodzy uświadamiają polityków i obywateli, jak bardzo zagrożona jest nasza planeta i zachęcają do działań proekologicznych. Pomaga im w tym średniowieczny święty - Franciszek z Asyżu.
Światowy Dzień Ziemi
W kalendarzu jest wiele dni poświęconych przyrodzie i ekologii. Najważniejszym, najbardziej znanym i najhuczniej obchodzonym świętem ekologicznym jest Dzień Ziemi, wyznaczony na 22 kwietnia przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2009 roku. W Stanach Zjednoczonych obchodzono Dzień Ziemi dużo wcześniej, bo już w latach siedemdziesiątych XX w. W Polsce to święto zaczęto celebrować od 1990 roku. Od tej pory, rokrocznie, 22 kwietnia organizowane są liczne: zjazdy, obrady, konferencje, festyny połączone z wykładami na temat ekologii. Oprócz tego podejmowane są także konkretne działania ekologiczne, np. zbieranie śmieci.
Patron ekologów
Różne środowiska, grupy społeczne czy zawodowe przyjmują sobie często, jako opiekuna, jakąś świętą postać. Ekolodzy i przyrodnicy wybrali sobie za patrona świętego Franciszka. Na ich prośbę, 29 listopada 1979 roku. Ojciec Święty Jan Paweł II listem apostolskim „Inter sanctos” oficjalnie ogłosił świętego Franciszka z Asyżu patronem ekologów.
Franciszek z Asyżu, właściwie Giovanni di Pietro di Bernardone, nazywany też Biedaczyną z Asyżu urodził się w 1181 lub 1182 roku. Przyszedł na świat w rodzinie zamożnego kupca. Franciszek był zwyczajnym, lubiącym beztroskie życie młodzieńcem. Pragnąc zdobyć sławę rycerską, w 1202 roku wziął udział w wojnie z Perugią, która skończyła się dla niego rocznym pobytem w niewoli i chorobą. Po odzyskaniu wolności i zdrowia miał wizję, po której nawrócił się. Zaczął żyć bardzo skromnie i zajął się pracą na rzecz Kościoła. Zaczął również w głębszy sposób postrzegać otaczającą go przyrodę jako miejsce objawienia się Boga. Dostrzegał w niej najważniejsze Jego cechy, czyli: moc, mądrość i dobroć. Zmarł w 1226 roku.
„Świętego Franciszka z Asyżu słusznie zalicza się między tych świętych i słynnych mężów, którzy odnosili się do przyrody jako cudownego daru udzielonego przez Boga rodzajowi ludzkiemu. Albowiem on głęboko odczuł w szczególny sposób wszystkie dzieła Stwórcy i natchniony Bożym duchem wyśpiewał ową najpiękniejszą „Pieśń stworzeń”, przez które, szczególnie przez brata słońce, brata księżyc i siostry gwiazdy niebieskie, oddał należne uwielbienie, chwałę, cześć i wszelkie błogosławieństwo najwyższemu i dobremu Panu...” - czytamy w liście apostolskim Jana Pawła II "Inter sanctos".
Ekolodzy coraz głośniej nawołują ludzkość do samoograniczenia konsumpcji w celu ochrony przyrody przed nadmierną eksploatacją i dewastacją. Dlatego ubóstwo, które głosił i praktykował święty Franciszek, jest dla współczesnych ekologów wskazówką do oszczędności dóbr naturalnych czy wody.
4 października jest dniem wspominania w Kościele św. Franciszka z Asyżu - patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Tego dnia obchodzony jest także Światowy Dzień Zwierząt.
Nadleśnictwo Krucz i „ekologiczny kącik” świętego Franciszka
We wsi Krucz, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim stoi przepiękny dworek myśliwski, wybudowany w 1830 roku przez Wilhelma Bolko Emanuela von Hochberg, dziś należący do Nadleśnictwa Krucz. W bliskim jego sąsiedztwie utworzono ciekawą ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną w duchu idei świętego Franciszka. Stoi tutaj duża figura mnicha oraz tablice poświęcone jego postaci. Na jednej z nich widnieje dekalog świętego Franciszka oparty na jego pismach i źródłach franciszkańskich. To krótkie ekologiczne wytyczne dla gości Nadleśnictwa.
1. Bądź człowiekiem wśród stworzeń, bratem między braćmi.
2. Traktuj wszystkie rzeczy stworzone z miłością i czcią.
3. Tobie została powierzona Ziemia jak ogród; rządź nią z mądrością.
4. Troszcz się o człowieka, o zwierzę, o zioło, o wodę i powietrze,
aby Ziemia nie została ich zupełnie pozbawiona.
5. Używaj rzeczy z umiarem, gdyż rozrzutność nie ma przyszłości.
6. Tobie jest zadana misja odkrycia misterium posiłku, aby życie napełniało się życiem.
7. Przerwij węzeł przemocy, aby zrozumieć, jakie są prawa istnienia.
8. Pamiętaj, że świat nie jest jedynie odbiciem twego obrazu,
lecz nosi w sobie wyobrażenie Boga Najwyższego.
9. Kiedy ścinasz drzewo, zostaw choć jeden pęd, aby jego życie nie zostało przerwane.
10. Stąpaj z szacunkiem po kamieniach, gdyż każda rzecz posiada swoją wartość.
Na innych tablicach umieszczono wiersze księdza Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa i Juliana Tuwima, skłaniające do ważnych refleksji na temat szacunku dla ludzi i świata przyrody.
Żródła:
1. Dzień Ziemi, https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Ziemi (dostęp 5.05.2019)
2. Jaromi Stanisław: Św. Franciszek z Asyżu patronem ekologów, https://www.franciszkanie.pl/artykuly/sw-franciszek-z-asyzu-patronem-ekologow (dostęp 5.05.2019)
3. ks. Czesław Galek: Patron ekologów, http://www.niedziela.pl/artykul/44114/nd/Patron-ekologow (dostęp 5.05.2019)
4. Iwona Wolska: Historia Nadleśnictwa Krucz, http://www.krucz.pila.lasy.gov.pl/historia#.XM8V-0gzbIU (dostęp 5.05.2019)
- Dział: Artykuły
- Czytany 1968 razy
Izabela Wielicka
Z wykształcenia bibliotekarz, ale lubi odnajdywać ślady przeszłości nie tylko na kartkach książek. Zafascynowana wielkopolską prowincją najchętniej spędza wolny czas na wsi lub w małych miasteczkach - regionalistka z romantyczną duszą. Zwiedza Wielkopolskę, szukając ciekawych miejsc i niezwykłych historii, którymi dzieli się na zainicjowanym przez siebie portalu wielkopolska-country.pl.