TERRA Macieja Fiszera
- Napisane przez IW
- wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
- Wydrukuj Email
- Skomentuj jako pierwszy!
W ziemi ważny jest dotyk. Faktura, ciepło (albo chłód), zapach, czułość. Pamiętasz zapach ziemi zoranej wiosną, wynurzonej spod śniegu, wilgotnej, zbitej i czarnej? Pamiętasz zapach ziemi jesiennej, zmęczonej rodzeniem, rozpulchnionej, suchej? I jej dotyk? Zapach ściernisk, koszonych łąk, gorących łanów zbóż, zbóż zalanych powodzią, gnijących. To jest ziemia.
Taką ziemię ukazują fotografie Macieja Fiszera w albumie Terra. Ziemię kształtowaną przez dwoje rzeźbiarzy: Naturę i człowieka, przez każdego na swój sposób. Rywalizacja artystów, spór o materię, jaki toczy się na naszych oczach - widać dopiero w pewnym oddaleniu. Ich dzieła, formy ukazują się nam w zaskoczeniu - nowe, nieznane i trudno wyobrażalne z ludzkiej perspektywy zmiany i przeobrażenia pejzażu tuż obok nas. Niska perspektywa lotu - na wyciągnięcie ręki - obiecuje kontakt, zanurzenie się w cudowny otwarty pejzaż. Fotografie wciągają jak fotoplastykon, zupełnie anulując dystans.
Patrzymy na ziemię, która żyje, oddycha, pulsuje. Faluje na wietrze i pod wodą. Płyną kry, topnieją śniegi, z drzew osypuje się szron. Ziemia trwa.
Album "Terra" - 51 barwnych fotografii wydrukowano z najwyższą dbałością o wierność reprodukcji barw i plastyki obrazu. Fotografie powstały w latach 2006 - 2014 na terenie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego i terenach przyległych. Ułożono je w kilka cykli, ukazujących tarasy zalewowe Warty wraz z ze słynnymi dębami rogalińskimi, pola uprawne, nieużytki i łąki.
Obrazom towarzyszy niewielka antologia poezji polskich poetów: K.K. Baczyńskiego, B. Leśmiana, K. Wierzyńskiego, E. Zegadłowicza i innych, będąca odrębną melancholijną ścieżką na tej ziemi.
Album powstał z okazji 50-lecia powstania Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, które jest jego wydawcą. Autorem zdjęć jest Maciej Fiszer, a projekt graficzny wykonał Piotr Zdanowicz. Wyboru wierszy dokonała Marta Stawska-Puchalska. W publikacji użyto wysokiej klasy włoskiego papieru Garda Art. Matt 200g/m2. Do sprzedaży przeznaczono niewielką część nakładu w liczbie 300 egzemplarzy, które można zamawiać na stronie Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.
- Dział: Co słychać?
- Czytany 9516 razy