Pomnik Dziecka Nienarodzonego w Czerwonaku
- Napisane przez IW
- wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
- Wydrukuj Email
- Skomentuj jako pierwszy!
7 października na terenie Cmentarza Komunalnego w Czerwonaku ustawiono, wyjątkowy i jedyny w tej części Polski, pomnik poświęcony dzieciom nienarodzonym.
Pomnik jest bardzo prosty i skromny. Na szarym, granitowym obelisku widnieje krzyż i postać skulonego dziecka. Na froncie umieszczono cytat z Pisma Świętego: „zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię” (Jr 1,5).
Pomnik postawiono z z inicjatywy Stowarzyszenia Twórcze Mamy, powstałego na bazie grupy duszpasterskiej działającej przy parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Koziegłowach. Stowarzyszenie tworzą kobiety, które chcą czerpać radość z macierzyństwa, wzajemnie się w nim wspierać i odkrywać swoją kobiecość. To właśnie one wpadły na pomysł postawienia symbolicznego pomnika, który stanie się bardzo ważnym miejscem dla rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku poronienia - miejsca, przy którym można pomodlić się i zapalić znicz.
- Dziś mówi się więcej o poronieniu jako o utracie dziecka. Prawo zmieniło się na tyle, że personel szpitala informuje o możliwości zabrania ciała dziecka i pochówku. I na naszym cmentarzu są takie groby. To bardzo ważny element przeżywania żałoby, możliwość zachowania pamięci, miejsce złożenia naszych uczuć, łez, pytań bez odpowiedzi. Jednak nie wszystkim rodzicom było to dane, z różnych powodów. Wychodząc naprzeciw tej potrzebie Stowarzyszenie Twórcze Mamy zgłosiło do gminy inicjatywę zbudowania na naszym cmentarzu pomnika dziecka nienarodzonego. Pomysł został przyjęty i zrealizowany, a poświęcono go 15 października - w Dniu Dziecka Utraconego - mówi Barbara Koralewska, psycholog i prezes Stowarzyszenia Twórcze Mamy. - Teraz mamy miejsce, gdzie możemy zapalić świeczkę, pomodlić się albo po prostu pomilczeć.
- Dział: Co słychać?
- Czytany 9489 razy
Artykuły powiązane
- Święci na wielkopolskich drogach i bezdrożach cz. 2 - św. Nepomucen
- „Non omnis moriar” - wspomnienie o artyście rzeźbiarzu Julianie Bossie - Gosławskim (1926-2012)
- Tajemnica trzcianeckiej sarenki
- Dzień Ziemi, pierwszy ekolog i Nadleśnictwo Krucz
- Zapomniane dworki w Wielkopolsce - Cz. 2. Radojewo - romantyczne i magiczne