"Hej grzyby, grzyby..."
- Napisane przez Izabela Wielicka
- wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
- Wydrukuj Email
- 2 Komentarzy
O tym, że Puszcza Notecka słynie z bogactwa grzybów, każdy w Polsce wie. Nie wszyscy jednak spodziewają się tu spotkać grzyby-olbrzymy. Największy borowik ma aż trzy metry wysokości, a dorosły człowiek może bez trudu skryć się pod jego kapeluszem. Aby zobaczyć tę osobliwość wystarczy wybrać się do wsi Piłka w gminie Drawsko.
Tutaj, na obszarze 1 ha Puszczy Noteckiej, utworzono Park Grzybowy. Główną atrakcją tego miejsca jest ciekawa ścieżka edukacyjno-przyrodnicza, wzdłuż której "rosną" gigantyczne grzyby. Już z daleka widać niezwykle realistyczne grzybowe modele, które wykonano z żywicy poliestrowej i włókna szklanego. Zwiedzających park najbardziej cieszy fakt, że eksponaty można bezkarnie dotykać i fotografować. Dzieci mają więc prawdziwą frajdę. Są tu grzyby jadalne i trujące: borowiki, maślaki, kozaki, opieńki, muchomory, kurki i zielonki. Każdy z nich opatrzony jest stosowną tabliczką informacyjną z opisem gatunku.
W parku znajdują się także duże tablice edukacyjne, z których dowiemy się wielu ciekawostek ze świata grzybów. Spacer po parku jest więc również swoistą lekcją biologii.
Oprócz grzybów, w parku można spotkać modele leśnych zwierząt, które wyglądają jak żywe. Każdy może więc z bliska i spokojnie przyjrzeć się jeleniowi, sarnie czy dzikowi. W naturze, zwierzęta te są dość płochliwe i trudno o tak bliskie z nimi spotkanie.
Dla najmłodszych przygotowano bajkowe domki-grzyby, przypominające domki ukochanych przez wszystkie dzieci Smerfów.
Park Grzybowy w Piłce jest pionierską inwestycją samorządu gminy Drawsko, dofinansowaną ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania 413 „Wdrażanie Lokalnych strategii Rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013. To pierwszy taki park w Polsce, który utworzono dla wszystkich, niezależnie od wieku, i w myśl zasady „Bawiąc uczyć, ucząc bawić”. Oddany do użytku 23 czerwca 2013 r. okazał się strzałem w dziesiątkę. To świetne miejsce na plenerowe lekcje przyrodnicze, a także sympatyczne miejsce na rodzinny spacer. Warto wziąć ze sobą tomik wierszy Jana Brzechwy. Znany od wielu pokoleń jego wiersz pt. "Grzyby", przeczytany w grzybowej scenerii piłkowskiego parku, nabierze z pewnością większego wyrazu.
"Król Borowik Prawdziwy
szedł lasem
Postukując
swym jedynym obcasem,
A ze złości brunatny był cały,
Bo go muchy okrutnie kąsały.
Tedy siadł uroczyście
pod dębem
I rozkazał na alarm
bić w bęben:
Hej, grzyby, grzyby,
Przybywajcie
do mojej siedziby,
Przybywajcie
orężnymi pułkami.
Wyruszamy na wojnę
z muchami! (...)"
(Jan Brzechwa, Grzyby)
-----------------------------------------------------------------------------
POLECANY NOCLEG W OKOLICY
Agroturystyka Brokowo w Kamienniku
- Dział: Artykuły
- Czytany 8014 razy
Izabela Wielicka
Z wykształcenia bibliotekarz, ale lubi odnajdywać ślady przeszłości nie tylko na kartkach książek. Zafascynowana wielkopolską prowincją najchętniej spędza wolny czas na wsi lub w małych miasteczkach - regionalistka z romantyczną duszą. Zwiedza Wielkopolskę, szukając ciekawych miejsc i niezwykłych historii, którymi dzieli się na zainicjowanym przez siebie portalu wielkopolska-country.pl.
2 Komentarzy
-
Stefan
Link do komentarza czwartek, 22 październik 2015 19:36Niedaleko od Parku Grzybowego / 4km / znajduje się Park Rybny w wiosce Marylin nad pięknym kameralnym jeziorkiem - zachęcam do zwiedzenia nie tylko
młodych ludzi, bo okazać się może , że takich okazów w naturze jeszcze nie widzieliście.
Do zobaczenia
brokowo.pl -
Dziadek
Link do komentarza wtorek, 16 wrzesień 2014 22:56Super miejsce na niedługi wypad z dziećmi. Przepiękny Park Grzybowy położony na niedużym obszarze. Modele grzybów bardzo wiernie oddane oryginałom.
Przy okazji można wspomnieć chwile grozy z początku lat 90-tych ubiegłego wieku wywołane ogromnym pożarem puszczy. Sam mam w pamięci ten dzień - gdyby nie wielka burza to kto wie...
Są ludzie którzy tu trafiają i są Ci którzy te wycieczki proponują.
W tym miejscu składam wielkie podziękowania za ogrom pracy włożonej podczas pisania artykułów , redagowania strony i w ogóle za przybliżanie informacji dotyczących tak naprawdę naszego podwórka którym jest Wielkopolska.
Zachęcam gorąco do traktowania tych artykułów jako swojego rodzaju przewodników po naszej małej ojczyżnie.
Pozdrawiam - Paweł.