Jarosław Szałata

Prawdziwy człowiek lasu. Mieszka i pracuje w leśniczówce Pszczew w Nadleśnictwie Trzciel w województwie lubuskim. O lesie wie chyba wszystko i chętnie dzieli się tą wiedzą z innymi. Publikuje m.in. w pismach: "Echa Leśne" i "Głos Lasu". Prowadzi również pasjonującego i bardzo popularnego wśród internautów "Bloga Leśniczego"

 

 

„Polonia - wielkie królestwo obfitości lasów, raj polowań" na unikalnej Mapie Lasów Polskich z 1938 r.

Unikalna, artystyczna „Mapa Lasów Polskich”, stylizowana według XVII-wiecznych wzorów, została wydrukowana w 1938 roku na zlecenie Dyrekcji Naczelnej Lasów Państwowych. Miała być w latach 1939-1940 ozdobą Wystawy Światowej w Nowym Jorku i prezentować bogactwo polskich lasów oraz reklamować leśnictwo, łowiectwo i przemysł drzewny. Prawie cały nakład został jednak szybko wycofany i zniszczony w wyniku protestu ambasad ZSRR i III Rzeszy. Dziś na świecie zostało zaledwie kilka egzemplarzy. Jeden z nich od kilku lat znajduje się w siedzibie Nadleśnictwa Bolewice.

Choinka - najśliczniejsze drzewko: od Bonifacego do Leśniczego

Boże Narodzenie z całą magiczną otoczką już blisko, a w wielu domach czekają na swoją wielką chwilę przygotowane choinki. Tradycja podpowiada, żeby to najśliczniejsze drzewko pozostało z nami przynajmniej do Trzech Króli, a najczęściej do Matki Boskiej Gromnicznej (40 dni po Bożym Narodzeniu). Niektórzy czekają z rozbieraniem choinki do „kolędy”, czyli wizyty duszpasterskiej. W wielu kulturach drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia, odradzania się, trwania i płodności. O tej zdolności odradzania się wspomina nawet biblijna księga Hioba: „Drzewo ma jeszcze nadzieję, bo ścięte, na nowo wyrasta, świeży pęd nie obumrze. Choć korzeń zestarzeje się w ziemi, a pień jego w piasku zbutwieje, gdy wodę poczuje, odrasta, rozwija się jak młoda roślina.”

Wszystkie drogi prowadzą do lasu

Rzymianie, jako pierwsi w starożytnym świecie, zrozumieli znaczenie transportu i komunikacji dla istnienia Imperium. Wybudowali ogromną sieć trwałych dróg, których niektóre odcinki istnieją do dziś. Wiele z nich biegło przez lasy, udostępniając je dla ludności i zapewniając możliwość swobodnego korzystania z jego dobrodziejstw. Dzisiejsza sieć dróg jest podstawowym elementem infrastruktury technicznej w lasach, niezbędnej do ich ochrony i prowadzenia racjonalnej gospodarki.

Żywica - pachnące złoto naszych borów

Wędrując po sosnowych borach, z wielką przyjemnością wdychamy orzeźwiający, balsamiczny zapach olejków eterycznych unoszący się w powietrzu. Ten specyficzny zapach wydziela igliwie oraz żywica, wypływająca słonecznymi kroplami z drzew iglastych. Czasami, podczas wędrówki, napotykamy sosny, które na dolnej części pnia, pozbawionej kory, mają nacięcia ułożone w jodełkę i przedzielone pionowym rowkiem. To ślady po żywicowaniu - już nieco zapomnianym, ale niesłychanie ważnym fragmencie historii leśnictwa.

Subskrybuj to źródło RSS
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności