Psychiatryk Owińska otwarty
- Napisane przez Izabela Wielicka
- wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
- Wydrukuj Email
- Skomentuj jako pierwszy!
W podpoznańskiej wsi Owińska znajduje się kompleks zniszczonych i opuszczonych budynków należących kiedyś do szpitala psychiatrycznego. Obiekty te są niezwykle piękne. Fascynują one wielu fotografów, którzy wielokrotnie próbowali sforsować wszelkie ogrodzenia, aby dotrzeć do wymarzonego pleneru. W miniony weekend wszyscy zainteresowani dawnym psychiatrykiem mieli możliwość legalnego zwiedzania i zajrzenia niemal w każdy zakamarek zabytkowego szpitala.
Zakład Psychiatryczny w Owińskach założono w 1838 roku. Do 1920 był on jedynym publicznym zakładem dla całej Prowincji Poznańskiej i jednym z najlepiej urządzonych w Niemczech. Ośrodek funkcjonował do II wojny światowej, kiedy to - w ramach akcji T4 - hitlerowcy wywieźli ponad 1000 pacjentów szpitala i zamordowali. Część pacjentów wywieziono do lasów w okolicach Obornik i rozstrzelano. Pozostałych pacjentów, w listopadzie 1939 roku, wywieziono do Fortu VII w Poznaniu, gdzie zostali zagazowani. Podczas działań wojennych budynki szpitala zostały dość mocno zniszczone.
Od 1952 do 1993 w ocalałych zabudowaniach mieścił się Młodzieżowy Zakład Wychowawczy. Później obiekty przeszły w ręce prywatne.
Od 2006 r. dawny szpital jest własnością fundacji „Srebrne lata”. Fundacja zamierza odrestaurować zniszczone budynki i utworzyć w Owińskach dom seniora. Potrzebne są jednak na ten cel ogromne środki finansowe. Dlatego, dzięki inicjatywie pani Kornelii Wójtowicz, powstał projekt "Psychiatryk Owińska". Jego celem jest wykorzystanie zrujnowanych budynków, które mimo to budzą wciąż olbrzymie zainteresowanie, do organizacji wielu imprez. Już w miniony weekend, fundacja zorganizowała „drzwi otwarte” dla wszystkich fotografów zainteresowanych terenem szpitala. Biletem wstępu był zakup cegiełki o wartości 10 zł na cele fundacji. W następnej kolejności planowane są równie ciekawe wydarzenia: zlot motoryzacyjny, czy emisje seansów filmowych kina grozy. Wszelkie dochody, pozyskane podczas tych imprez, będą przeznaczone na utworzenie domu opieki dla samotnych i starszych ludzi.
Cel szlachetny pod każdym względem. Z jednej strony fundacja ratuje zabytki, którym grozi całkowita ruina, z drugiej - wspiera osoby starsze i samotne. Zachęcamy do wspierania Fundacji „Srebrne Lata” oraz „Projektu Owińska”.
PRZEKAŻ 1% SWOJEGO PODATKU na rzecz Fundacji „Srebrne Lata”.
KRS 000 000 2163
Nr konta:
BZ WBK S.A.Oddział Poznań, Plac Wolności 15
93 1090 1362 0000 0000 3626 8942
- Dział: Co słychać?
- Czytany 10209 razy