Zielone Świątki w Szreniawie
- Napisane przez MG
- wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
- Wydrukuj Email
- Skomentuj jako pierwszy!
Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza na doroczny Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się w niedzielę 20 maja w godz. 11.00-17.00.
Zielone Świątki to w tradycyjnej kulturze ludowej pora obrzędów związanych z pożegnaniem wiosny oraz przywitaniem lata i towarzyszących temu zwyczajom agrarnym rozpowszechnionym od wieków na ziemiach polskich. Było to również święto rolników i pasterzy, stąd parady umajonych zwierząt oraz wyścigi na pastwiskach zakończone zabawą przy ognisku.
W tradycji chrześcijańskiej święto określane jako uroczystość Zesłania Ducha Świętego, obchodzone jest 50 dni po Wielkanocy i stanowi zakończenie tego okresu. W tym dniu obsiane pola obchodziły procesje z chorągwiami i świętymi obrazami, a wieczorem często odbywały się zabawy wiejskie. Domy i zagrody ozdabiano tatarakiem, zielonymi gałęziami, a nawet wyciętymi młodymi brzózkami, które miały zapewnić urodzaj oraz chronić przed urokami i zarazą. Od lat 30. XX wieku, Zielone Świątki stały się oficjalnym świętem ruchu ludowego.
Począwszy od XVIII wieku mieszkańcy miast wybierali się tego dnia na przejażdżki do lasów czy nad rzekę, gdzie urządzano zabawy, przejażdżki łódkami i pokazy sztucznych ogni. Majówki z nieodłącznymi posiłkami na świeżym powietrzu przetrwały do czasów współczesnych.
Muzeum w Szreniawie pragnie nawiązać do tej tradycji i zapewnić widzom miły, rodzinny wypoczynek.
W programie festynu znalazły się między innymi:
- występy Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic, Amatorskiej Grupy Teatralnej „Na Fali” z Krobi oraz Kapeli „Wiwaty” z Pobiedzisk
- parada umajonych wołów i zaprzęgów zwierzęcych
- pokaz strzyżenia owiec oraz pracy kowala i kołodzieja
- muzealne stanowiska interaktywne dla dzieci (wykonywanie papierowych kwiatów, drewnianych korali i.t.p.)
- warsztaty wikliniarskie oraz florystyczne z nauką wicia wianków
- pokaz gaszenia pożaru przez grupę rekonstrukcyjną z Ochotniczej Straży Pożarnej w Żabnie i Śremie.
W dniu festynu z Poznania do Szreniawy będą kursować dodatkowe pociągi Kolei Wielkopolskich, które są partnerem Muzeum. Bilety w promocyjnej cenie 5 złotych w obie strony (oferta dotyczy wyłącznie przejazdów pociągami specjalnymi w godzinach, które prezentuje załączona tabela). Szczegóły na stronie www.koleje-wielkopolskie.com.pl
Patronem medialnym festynu jest portal wwww.wielkopolska-country.pl.
- Dział: Co słychać?
- Czytany 8337 razy