"Kuś"
- Napisane przez Izabela Wielicka
- wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
- Wydrukuj Email
- Skomentuj jako pierwszy!
“Kuś” to tytuł filmu dokumentalnego, który opowiada o tragedii 10 kobiet oskarżonych o czary i spalonych na stosie w 1761 r. w Gorzuchowie. Oficjalna premiera filmu “Kuś” odbędzie się w Kłecku 23 listopada 2013 r.
Jest rok 1761 .W Gorzuchowie - małej wiosce niedaleko Gniezna - dziesięć kobiet, w tym dwie dziewczynki zostają oskarżone o czary. Za kilkanaście lat Sejm wyda ustawę zakazującą tych procesów. Sąd w Gnieźnie i Pobiedziskach, którym przedstawiono sprawę, wyczuwając jakby nadchodzący czas, w ogóle nie podejmują sprawy. Jednak sąd z niedalekiego Kiszkowa wydaje wyrok skazujący na okrutną śmierć.
Ta historia wywarła ogromne wrażenie na ówczesnych, ale także współczesnych mieszkańcach tej niewielkiej wioski na terenie gminy Kłecko. Kilkadziesiąt lat później wyrok sądu kiszkowskiego zamieścił w swojej książce dotyczącej historii Kłecka proboszcz tamtejszej parafii - ks. Dydyński, a w roku 2011 lokalna społeczność postawiła w miejscu kaźni krzyż i dziesięć kamieni-osiem dużych i dwa małe symbolizujących owe stracone kobiety i dziewczynki.
Co takiego się stało, że aż tyle osób musiało stracić życie? Dlaczego w taki okrutny sposób i dlaczego bronił ich ksiądz? Jak wytłumaczyć to wydarzenie? Czy w ogóle jest to możliwe…? Tego nie wiemy, ale w ludzkiej naturze leży zadawanie pytań. Film „Kuś” jest próbą znalezienia odpowiedzi na te pytania, w który wpleciona jest historia owych straconych, dziesięciu kobiet.
Wielkopolska-country.pl zachęca do obejrzenia filmu oraz przypomnienia sobie artykułu opisującego tę straszną historię.
Przeczytaj
- Dział: Co słychać?
- Czytany 10905 razy