Stacja Ostroróg

Ulica Dworcowa w Ostrorogu wprost zachęca do spaceru. Rosnące wzdłuż niej stare lipy wabią miodowym zapachem i kuszą kojącym cieniem w upalny dzień. Może powinna więc zmienić nazwę na Spacerowa? Nie ma bowiem obawy, że potrąci nas przypadkiem biegnący na stację podróżny z wielkim bagażem. Tu nikt się nie spieszy.

   Idąc szlakiem wytyczonym przez lipowe drzewa dotrzemy do pięknego budynku dawnego dworca kolejowego. Gdybyśmy usłyszeli od kogoś, że mieszka na dworcu, być może wzbudziłoby to w nas współczucie. A tak właśnie mogą powiedzieć o sobie niektórzy mieszkańcy Ostroroga, bo budynek dworcowy zamieniono na mieszkalny.
   Są jeszcze, choć mocno zarośnięte, tory kolejowe, a na budynku widnieją charakterystyczne dworcowe napisy z nazwą miejscowości. Jednak zamiast megafonów sterczą z elewacji anteny satelitarne. Zamiast stojącego przed dworcem zawiadowcy stacji, można spotkać siedzącego pod dworcową lipą w wygodnym fotelu i domowym obuwiu pana popijającego spokojnie zimne piwko. To już nie jest dworzec kolejowy. To jest dom przy Dworcowej 3, w którego oknach powiewają firanki i rosną czerwone pelargonie.
   Dawna stacja w Ostrorogu leżała na, powstałej w 1907 roku trasie Szamotuły - Międzychód. Dworzec Ostroróg nosił wówczas nazwę Scharfenort. Polskie miano przyniosło jej odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Odbywał się tu ruch towarowy i pasażerski, który definitywnie zamknięto w 1995 roku.
   Wśród odwiedzających dworzec w Ostrorogu byli nie tylko podróżni. W latach 80-tych ubiegłego wieku przyjechali tu bowiem filmowcy (sic!) Stara stacyjka ma na swoim koncie epizod filmowy. Tu i w Kaźmierzu Wielkopolskim kręcono  zdjęcia do serialu „Pogranicze w ogniu” w reżyserii Andrzeja Konica. Akcja filmu toczy się w międzywojniu. Bohaterowie filmu: Czarek Adamski, którego grał Cezary Pazura i Franek Relke, w którego postać wcielił się Olaf Lubaszenko, biorą udział w Powstaniu Wielkopolskim. Dwaj przyjaciele z dzieciństwa początkowo stoją po jednej - polskiej stronie. Potem Franek, już jako Franz, przechodzi na stronę niemiecką. Obaj stają się też wywiadowcami wrogich sobie armii.
   Kaźmierz i Ostroróg pojawiają się w drugim odcinku serialu także jako „aktorzy”. Nie występują bowiem w filmie pod własną nazwą. Kaźmierz np. „udawał” stację Poznań Garbary (Posen Garbary) z okresu międzywojennego.
   Dziś w Ostrorogu nie ma już kolei ani filmowców, choć na starych peronach bywają czasem inne atrakcje, a na torach pojawiają się oryginalne i bardzo intrygujące pojazdy szynowe. Jakie? Ciekawych zachęcamy do obejrzenia poniższego filmiku.

   Na pewno lepiej, że dworcowy budynek jest zamieszkały - lepiej niż miałby stać się niszczejącym pustostanem. Tylko... stukotu pociągu, tylko... pisku hamowanych kół, tylko... tykania dworcowego zegara i zapachu podróży... żal!

Zaglądałam, skorzystałam, polecam:
1. http://www.kolej.poznan.c0.pl/infrastruktura/wielkopolska/ostrorog/index.html (dostęp 2.07.2016)
2. https://www.bazakolejowa.pl/index.php?dzial=stacje&id=8360&ed=0&okno=historia (dostęp 2.07.2016)
3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Pogranicze_w_ogniu (dostęp 2.07.2016)

 

Ostatnio zmienianysobota, 08 lipiec 2017 17:40

Iza DZ wykształcenia bibliotekarz, ale lubi odnajdywać ślady przeszłości nie tylko na kartkach książek. Zafascynowana wielkopolską prowincją najchętniej spędza wolny czas na wsi lub w małych miasteczkach - regionalistka z romantyczną duszą. Zwiedza Wielkopolskę, szukając ciekawych miejsc i niezwykłych historii, którymi dzieli się na zainicjowanym przez siebie portalu wielkopolska-country.pl.

Więcej w tej kategorii: « Zaproś lato do domu Nad Bukówką »

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności