X Ogólnopolski Zlot "Blisko bocianów"
- Napisane przez IW
- wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
- Wydrukuj Email
- Skomentuj jako pierwszy!
Od 31 lipca do 2 sierpnia odbędzie się doroczne święto miłośników bocianów i przyrody, obchodzone pod najbardziej znanym gniazdem tych ptaków w Przygodzicach w Dolinie Baryczy.
Gniazdo w Przygodzicach obserwowane jest przez kamerę, a życie jego mieszkańców śledzi, na stronie www.bociany.ec.pl, wielu internautów nie tylko w Polsce.
W programie prelekcje, prezentacje i filmy o bocianach i o przyrodzie w Polsce, o bocianach w Portugalii i Izraelu, spacery krajoznawcze po Przygodzicach i Antoninie, wycieczki przyrodnicze po Dolinie Baryczy.
PROGRAM
Piątek 31 lipca
17.00 - zbiórka pod GOK i wyjazd na obserwacje bocianów i przyrody w dolinę Baryczy
Sobota 1 sierpnia
9.00-10.00 - rejestracja (wejście do GOK, możliwe wcześniej po umówieniu mailowym) i rozlokowanie uczestników (sala na parterze GOK)
10.00 - rozpoczęcie Zlotu przez władze samorządowe Gminy Przygodzice i organizatorów projektu „Blisko bocianów”
Sesja I – głównie o bocianach białych
Godz. 10.15 Paweł T. Dolata (PwG OTOP): „Dwudziesty drugi rok badań i ochrony bocianów białych w powiecie ostrowskim (1994-2015)”
Godz. 12.00 Marcin Krzyżański i Krzysztof Skrok (autorzy cyklu „100 tysięcy bocianów” dla TVP): film „Obrączkowanie bocianów” (17. odcinek tego cyklu, nakręcony w całości w powiecie ostrowskim w roku 2007) i spotkanie z autorami
Godz. 12.45 Krzysztof Rasiak (wójt Gminy Przygodzice): „Bocianie impresje z Portugalii”
Godz. 13.00 Rafał Markowski (PwG OTOP): „Monitoring populacji bociana białego na terenie powiatu krotoszyńskiego”
Godz. 13.45 Alina Bartosik (Kawęczyn, pow. turecki): „Boćki w gminie Kawęczyn”
Godz. 14.30 Marcin Krzyżański i Krzysztof Skrok (autorzy cyklu „100 tysięcy bocianów” dla TVP): film „Pożegnanie bocianów” (72. odcinek tego cyklu: niezwykłe ujęcia ogromnych stad bocianów na wędrówce w Izraelu) i spotkanie z autorami
W GOK będzie do dyspozycji czajnik z wrzątkiem, by móc się wzmocnić kawą lub herbatą. Czynne będą: stoisko informacyjne Południowowielkopolskiej Grupy OTOP z możliwością zapoznania się z działaniami Towarzystwa i Grupy oraz stoisko mistrza pszczelarskiego Lecha Szylda z Marchwacza z możliwością zakupu różnymi gatunków miodów.
15.15 przerwa obiadowa
Spacer po Przygodzicach i zwiedzanie Chaty Regionalnej
16.00 szansa na zmianę tematyki i rozprostowanie nóg - historyk i krajoznawca Edmund Radziszewski (Gminny Punkt Informacji w Przygodzicach) poprowadzi spacer krajoznawczy po Przygodzicach oraz omówi zbiory Chaty Regionalnej, której jest kustoszem.
Uwaga! Chętnie włączymy do programu krótkie (5-10 minut) prezentacje uczestników zlotów na tematy bocianie i przyrodnicze. Zgłoszenia proszę przesyłać na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., wybór należy do organizatorów.
Sesja II – bociany czarne, płazy i gady, ochrona przyrody
17.15 Paweł T. Dolata (PwG OTOP): „Bociany czarne: biologia, ochrona i wędrówki oraz objazd gniazd w południowej i wschodniej Wielkopolsce w roku 2015”
18.20 Magdalena Kulesza, Klaudia Kurczaba (II LO w Ostrowie Wielkopolskim), Krzysztof Kolenda (Uniwersytet Wrocławski): „Nabici w butelkę, czyli jak śmieci wpływają na bioróżnorodność lasów”
18.40 Krzysztof Kolenda (Uniwersytet Wrocławski): „Ile gatunków płazów i gadów żyje w Polsce?”
19.00 Krzysztof Kolenda (Uniwersytet Wrocławski): „Stop inwazyjnym gatunkom roślin”
Na koniec dnia - pokaz fotografii przyrodniczych Łukasza Wróbla
19.15 Łukasz Wróbel: „Pędzlem przyrody”. Ten skromny, utalentowany i pracowity fotografik z niedalekich od Przygodzic Raczyc koło Odolanowa ma już naprawdę piękny dorobek do pokazania, w większości powstały właśnie w Dolinie Baryczy.
Wieczorem "biesiada bocianiarska", czyli spotkanie integracyjne - w zależności od pogody ognisko przy GOK lub kolacja na sali sesyjnej.
Noclegi 31 VII/1 VIII i 1/2 VIII
Zasadnicza grupa uczestników Zlotu nocuje już tradycyjnie w Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach. Warunki turystyczne - na miejscu wygodne materace (nie trzeba taszczyć karimat ), duże łazienki oraz prysznice (po dwa dla pań i panów). Drugim plusem takich noclegów – szczególnie dla leniwych - jest ich bliskość miejsca Zlotu – w tym samym budynku. Rano w niedzielę spod GOK zaczynamy wycieczkę po wielkopolskiej części Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy”, tak że jest to też z tego powodu najlepsze miejsce na nocleg. GOK ma też dość dobre połączenie PKS i miejskim autobusem nr 12 z Ostrowem (bezpośrednio do stacji PKP). Noclegi w GOK, jak i cały Zlot, są bezpłatne. Trzeba mieć własny śpiwór, chęć noclegu lub dwóch noclegów w GOK zaznaczamy przy okazji zgłoszenia na Zlot na forum
Niedziela 2 VIII
9.00-9.45: śniadanie (GOK Przygodzice)
10.15: „Pożegnanie bocianów” - pamiątkowe zdjęcia pod gniazdem w Przygodzicach
10.30: ruszamy na wycieczkę przyrodniczo-krajoznawczą „Wielkopolska Dolina Baryczy”. Wycieczkę poprowadzą członkowie PwG OTOP. Poruszać się będziemy samochodami zmotoryzowanych uczestników, w których dzięki ich uprzejmości znajdą się też jak w poprzednich latach miejsca dla niezmotoryzowanych. Z Przygodzic pojedziemy przez Trzcieliny i Dębnicę, aby przyjrzeć się słynnym z bogactwa ptaków Stawom Przygodzickim, części Ostoi Specjalnej Ochrony Ptaków europejskiej sieci Natura 2000 „Dolina Baryczy” i największego w Polsce Parku Krajobrazowego o tej samej nazwie. Na pewno uda nam się zaobserwować m.in. wiele gatunków rzadkich i chronionych ptaków (w tym celu zaczniemy od stawów rybnych Trzcieliny i Dębnica) oraz owadów (kolorowych motyli i ważek). Nie zapomnimy o bocianach, odwiedzimy parę wsi w powiecie ostrowskim z gniazdami bocianów, w których będą jeszcze młode z późniejszych lęgów, zapewne odwiedzimy gniazdo „Bronisława” – zaobrączkowanego bociana, który 3 i 4 maja wraz z partnerką zajmował gniazdo pod kamerą w Przygodzicach, a potem osiedliły się w pobliskiej wsi Chynowa i mają tam pisklaka.
Zapisy chętnych do udziału w X Ogólnopolskim Zlocie “Blisko bocianów” na forum projektu „Blisko bocianów”. Wpisując swoje zgłoszenie, proszę podawać numer kolejny i ewentualną chęć skorzystania z noclegu lub obu noclegów w GOK Przygodzice. Zapisy aż do 31 VII. Niemniej, nawet osoby na forum niezgłoszone serdecznie zapraszamy, choćby na wybrane prelekcje, wieczorne spotkania lub samą wycieczkę! Do zobaczenia!
Kontakt w sprawie Zlotu: Paweł T. Dolata, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Dział: Co słychać?
- Czytany 10635 razy