Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej
- Napisane przez IW
- wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
- Wydrukuj Email
- Skomentuj jako pierwszy!
11 lutego ustanowiono Dniem Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. Zima to trudny okres dla ludzi, ale i dla zwierząt. Warto zastanowić się jak radzą sobie w ten zimowy czas leśne zwierzęta.
O dokarmianiu ptaków, które przylatują do naszych okien wiemy sporo. O tym co powinno znaleźć się w ptasim karmniku pisaliśmy już na portalu wielkopolska-country. Z pewnością nie może tam się znaleźć spleśniały chleb. Za to z ziaren słonecznika ucieszą się wróble, dzwońce, trznadle i sikorki. Te ostatnie będą wdzięczne za kawałek świeżej słoninki. Ale co z leśnymi zwierzętami? Co lubią? Czego potrzebują? Jak im pomóc?
- Dokarmianie zwierząt leśnych nie jest prostą sprawą i najlepiej robić to będąc w kontakcie z leśnikami lub myśliwymi. Wykładanie złej karmy, np. spleśniałego chleba może przynieść więcej szkody niż pożytku - przestrzega Jarosław Szałata, leśniczy z Nadleśnictwa Trzciel. - Leśnicy i myśliwi utrzymują sieć paśników. Wykładają do nich liściarkę (pędy drzew i krzewów liściastych posypane solą), siano z roślin motylkowych i traw oraz sypią obok zboże, ziemniaki czy jabłka. Bardzo dużą rolę w odżywianiu i zapobieganiu chorobom pełnią składniki mineralne zawarte w soli. Dlatego dostarczanie zwierzyny specjalnej soli jest bardzo ważne, szczególnie zimą, gdy zwierzęta nie mają dostępu do wody oraz karmy soczystej. Bryła soli umieszczana jest na szczycie drewnianego, najlepiej osikowego słupka, gdzie zrobiona jest ażurowa skrzynka z listew lub specjalne wydrążenie w pniu z nacięciami, po których spływa solanka, z lubością zlizywana przez jelenie, sarny, ale też dziki i zające. Czasami myśliwi wykładają dla zwierząt buraki wcześniej, zanim spadnie śnieg. Wysypują je razem z liśćmi na linii oddziałowej lub uzgodnionej z leśnikiem, nieużywanej drodze, aby dostarczyć zwierzętom zapas karmy soczystej. Dobra karmą dla zwierząt jest młoda kora sosny, dlatego leśnicy zimą wycinają pewną ilość drzewek i pozostawiają je niewyrobione dla zwierząt. Sztuczne dokarmianie to konieczność, ale lepiej niech zajmą się nim profesjonaliści.
Jeśli więc chcemy w Dzień Dokarmiania pomóc zwierzętom, róbmy to świadomie i bezpiecznie dla zwierząt. A najlepiej skontaktujmy się z najbliższym nadleśnictwem.
- Dział: Co słychać?
- Czytany 12540 razy