Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie ma 40 lat
- Napisane przez PW
- wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
- Wydrukuj Email
- Skomentuj jako pierwszy!
Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w podpoznańskim Puszczykowie świętuje podwójny jubileusz: 40-lecie swego istnienia oraz 120-lecie urodzin tego znanego pisarza i podróżnika. Z tej okazji 5 maja w placówce spotkali się przyjaciele muzeum, mieszkańcy Puszczykowa i osoby, które przed laty tworzyły to miejsce.
Muzeum rozpoczęło działalność 1 stycznia 1974 roku. Willę, w której się obecnie mieści, Arkady Fiedler kupił od państwa w roku 1946, kiedy wrócił do kraju z wojennej emigracji. Prace adaptacyjne trwały przez cały rok. Brała w nich udział cała rodzina Fiedlerów oraz przyjaciele. Teść Marka Fiedlera, Feliks Skrzypczak, budowniczy z zawodu, starannie wyremontował stary dom Fiedlerów, przywracając mu dawną świetność. Natomiast Zygmunt Konarski, artysta plastyk, pomógł urządzić ekspozycję. Później stworzył większości ogrodowych posągów.
Po śmierci seniora rodu, prowadzeniem muzeum zajęli się jego synowie z rodzinami. I to oni, a później także wnukowie pisarza, przywozili z podróży kolejne eksponaty. Z czasem zaczęły się one pojawiać także w ogrodzie okalającym willę. Obecnie można tam podziwiać pomnik indiańskiego wodza Siuksów Szalonego Konia, replikę posągu Buddy czy miniaturę piramidy Cheopsa. Wielką atrakcją muzeum są naturalnej wielkości kopie samolotu hurricane, którym latali polscy piloci z Dywizjonu 303 oraz statku Krzysztofa Kolumba "Santa Maria".
Na jubileusz 40-lecia Muzeum-Pracowni otwarto wystawę fotografii „Wielka podróż w czasie: początki, przyjaciele, wydarzenia, anegdoty”. Na kilkudziesięciu prezentowanych na wystawie zdjęciach widać, jak muzeum się rozwijało przez cztery dekady istnienia. Fotografie dokumentują, jak powstawały kolejne ekspozycje. Widać na nich założyciela muzeum z żoną i synami oraz przyjaciół rodziny Fiedlerów.
W związku z okrągłą rocznicą funkcjonowania muzeum zaplanowano m.in. spotkania ze znanymi polskimi podróżnikami, koncerty i pokazy. Specjalną oprawę będzie miała tegoroczna uroczystość wręczenia Bursztynowego Motyla, czyli nagrody za najlepszą polską książkę o tematyce podróżniczej i krajoznawczej. Natomiast w lipcu do muzeum ma ponownie przyjechać hiszpański książę, potomek Krzysztofa Kolumba, który w 2008 roku "wodował" kopię Santa Marii. Teraz ma dokonać inspekcji żaglowca.
Patron muzeum Arkady Fiedler (1894-1985) był znanym podróżnikiem i pisarzem. Odbył 30 wypraw, napisał 32 książki wydane w 23 językach i przeszło 10-milionowym nakładzie. Wśród nich są m.in. "Dywizjon 303", "Ryby śpiewają w Ukajali", "Orinoko", "Kanada pachnąca żywicą".
- Dział: Co słychać?
- Czytany 8624 razy