Lapidarium we Wronkach
- Napisane przez Izabela Wielicka
- wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
- Wydrukuj Email
- Skomentuj jako pierwszy!
W 2009 i 2011 roku, podczas prac remontowych we Wronkach wydobyto z ziemi ponad 900 części macew czyli żydowskich kamieni nagrobnych. Macewy mają nie tylko wartość historyczną, to przede wszystkim ślad po ludzkich istnieniach - dawnych mieszkańcach Wronek. Wkrótce znajdą się w godnym miejscu.
Żydzi pojawili się na terenie Wronek już na początku XVI wieku i żyli w tym mieście do II wojny światowej. Miasto nosi jeszcze wiele śladów ich bytności. W 1939 roku hitlerowcy wypędzili Żydów z Wronek. Aby zaginęła o nich pamięć, zlikwidowali dwa cmentarze żydowskie. Kamienie nagrobne z tych cmentarzy pocięto i wykorzystano do budowy chodników.
Na szczęście, przy okazji różnych remontów, zaczęto odzyskiwać macewy z ziemi. W 2013 roku grupa skazanych z Zakładu Karnego we Wronkach oczyściła i, w miarę możłiwości, skompletowała pocięte tablice. Wronieckie macewy to jeden z największych zbiorów tablic żydowskich w Polsce. W pracach nad zinwentaryzowaniem i skatalogowaniem zaangażowała się Katedra Studiów Azjatyckich Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Podjęto także próby tłumaczenia napisów z języka hebrajskiego na język polski.
25 czerwca 2013 roku powołane zostało Stowarzyszenie „Lapidarium Żydowskie we Wronkach”, którego celem jest stworzenie miejsca złożenia macew. Lapidarium będzie usytuowane na terenie dawnego cmentarza żydowskiego we Wronkach na osiedlu Zamość, przy ulicy Zacisze. Już zaczęły się pierwsze prace budowlane.
Fundusze na budowę tej ekspozycji pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - działanie „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” , a także od Rady Miasta i Gminy Wronki, która sfinansowała dokumentację budowlaną lapidarium.
Projekt cieszy się poparciem mieszkańców Wronek, a patronuje mu ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki - inicjator "Dnia Judaizmu" w Kościele katolickim w Polsce.
Każdy, komu podoba się idea przywracania pamięci dawnych cmentarzy oraz ochrona dziedzictwa Wielkopolski, może wspomóc Lapidarium we Wronkach. Trwa zbiórka pieniędzy na ten cel za pośrednictwem portalu PolakPotrafi.pl. Dzięki temu w wygodny sposób można przekazać kwotę już od 1 zł.
Na stronie PolakPotrafi należy wykonać następujące czynności:
1. Wybrać kwotę wsparcia i rodzaj nagrody (prawa strona portalu, można wybrać więcej niż jedną),
2. Następnie kliknąć: Wesprzyj projekt,
3. Zarejestrować się - to konieczne!
4. Przejść do płatności internetowej: płatności można dokonać przez stronę www lub zwykłym przelewem za pośrednictwem Poczty Polskiej.
Można także wpłącić pieniądze bezpośrednio na konto Stowarzyszenia "Lapidarium Żydowskie we Wronkach" - nr konta bankowego: 53 8961 0002 0000 0000 3274 0001, Bank Spółdzielczy we Wronkach ul. Poznańska 50.
- Dział: Co słychać?
- Czytany 8534 razy
Artykuły powiązane
- Zapomniane dworki w Wielkopolsce - Cz. 2. Radojewo - romantyczne i magiczne
- „Śmierć, trawa, niepamięć i rosa”, czyli cmentarz kalwiński w Orzeszkowie
- "Dezydery Chłapowski - prekursor nowoczesnego rolnictwa, pracy organicznej, szwoleżer"
- Stanisław Hebanowski - architekt z Dominowa
- Kórnickie „Ucho igielne”