Jak pić to piwo, jak pić to z kulturą, a gdzie? ... w Szreniawie
- Napisane przez Izabela Wielicka
- wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
- Wydrukuj Email
- Skomentuj jako pierwszy!
3 czerwca na terenie Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie odbył się VIII Festiwal Piwa pod hasłem „Piwo z kulturą”.
„Nic nie robić, nie mieć zmartwień, chłodne piwko w cieniu pić” śpiewał Ryszard Rynkowski. A okazję do tego mieli uczestnicy niedzielnej imprezy organizowanej przez Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Festiwal Piwa to jedna z popularniejszych rokrocznych imprez w regionie.
Spożywanie piwa kojarzy się wszystkim z przyjemnością i relaksem, zwłaszcza gdy degustacja przebiega na łonie natury, w przyjemnych okolicznościach, np. przy muzyce. I rzeczywiście szreniawski festiwal stworzył ku temu jak najlepsze warunki. Można było spóbować różnych gatunków złotego trunku, pochodzących z browarów regionalnych, jak i z całego świata. Organizatorzy festiwalu podkreślają jednak, że impreza ma charakter edukacyjny. Wiedza o piwie jest ogromna i ambicją Muzeum jest, choć w niewielkiej dawce, przekazanie jej swoim gościom. I tak w minioną niedzielę można było poznać historię i tradycję spożywania piwa na ziemiach polskich oraz sposoby jego warzenia. Na specjalnym stoisku prezentowano składniki i sprzęt do produkcji piwa domowego. Na innych przedstawiano tradycje kulinarne oparte na piwie oraz jego walory lecznicze i kosmetyczne. Dla pań pragnących wypróbować upiększające działanie chmielu przygotowano specjalne mieszanki ziołowe.
Na Festiwalu Piwa w Szreniawie w roli głównej było nie tylko piwo, ale i wszystko co się z nim wiąże. Kapsle od piwnych butelek to przecież cenna rzecz dla kolekcjonerów. Takie właśnie birofilskie zbiory ze szreniawskiej kolekcji można było podziwiać w niedzielę. Swoją wiedzę o piwie widzowie mogli sprawdzić, biorąc udział w konkursie z nagrodami.
Specjalnie na piwną imprezę Muzeum udostępniło zwiedzającym gmach zabytkowej gorzelni, w której można było zobaczyć m.in. ekspozycję zabytkowych urządzeń produkcyjnych. Odtworzono także dawne pomieszczenia biurowe.
Dodatkowymi atrakcjami festiwalu były: prezentacja zabytkowych samochodów marki Citroen; pokaz uruchamiania małych, zabytkowych maszyn rolniczych; przejazd starej lokomobili parowej; pokaz toczenia kufli przez garncarza; pokaz pracy kowala i wypieku chleba.
Chociaż Festiwal Piwa to impreza przede wszystkim dla dorosłych, organizatorzy nie zapomnieli o dzieciach. Dla najmłodszych i ich rdziców przygotowano ciekawą grę terenową oraz przejażdżki bryczką do Wielkopolskiego Parku Narodowego. Dzieci chętnie odwiedzały również zagrodę ze zwierzętami.
Zgodnie ze szreniawską tradycją imprezie towarzyszyły występy artystyczne, muzyka biesiadna oraz kiermasz z rękodziełem i stoiskami gastronomicznymi. Piękna pogoda, dużo ciekawostek, moc atrakcji, sporo pyszności, czyli Festiwal Piwa w Szreniawie już po raz kolejny okazał się dobrą zabawą.
Partnerem Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego są Koleje Wielkopolskie i Telewizja STK. Patronat medialny VIII Festiwalu Piwa w Szreniawie objęli: Głos Wielkopolski, Nasz Głos Poznański, Radio Emaus oraz portal www.wielkopolska-country.pl.
Więcej zdjęć z VIII Festiwalu Piwa w Szreniawie na Facebooku.
- Dział: Co słychać?
- Czytany 8463 razy